Jerry Dunne_edited.jpg

Photo Courtesy of Will Johnson.

State Champions

Congratulations to all the athletes in New York who have earned the title of State Champion in their respective weight classes and age groups.

* Denotes a current state meet record.

2022 | Binghamton, NY
View full meet results here.

Title
Weight Class
Division
Snatch
Clean and Jerk
Total
Sinclair
Adriana Ancilleri
45
Open Women
31 kg
44 kg
75 kg
128.437
Angelina Mintz
49
Open Women
35 kg
43 kg
78 kg
123.030
Claire Weche
55
Open Women
68 kg
85 kg
153 kg
223.150
Alyssa Garrison
59
Open Women
60 kg
80 kg
140 kg
192.715
Emily Sallome
64
Open Women
82 kg
104 kg
186 kg
242.840
Tess Bierl
71
Open Women
81 kg
96 kg
177 kg
217.771
Karlee Strong
76
Open Women
72 kg
100 kg
172 kg
206.400
Riki Napiorkowski
81
Open Women
69 kg
78 kg
147 kg
169.462
Kelsey McCormack
87
Open Women
83 kg
103 kg
186 kg
208.491
Juliana Riotto
+87
Open Women
105 kg
130 kg
235 kg
258.408
Stephen Combs
55
Open Men
34 kg
40 kg
74 kg
115.992
Miguel Porter
61
Open Men
80 kg
92 kg
172 kg
254.173
Jared Bushaw
67
Open Men
91 kg
109 kg
200 kg
273.864
Joshua Waterman
73
Open Men
108 kg
144 kg
252 kg
325.279
Ryan Walsh
81
Open Men
120 kg
142 kg
262 kg
319.090
Ronny Ponick
89
Open Men
115 kg
167 kg
282
328.320
Bryant Illenberg
96
Open Men
120 kg
147 kg
267 kg
301.703
Frank Ford
102
Open Men
115 kg
155 kg
270 kg
298.955
Kirill Gusarov
109
Open Men
126 kg
150 kg
276 kg
300.938
Robert Marvald
+109
Open Men
142 kg
178 kg
320 kg
332.206
Athlete
Weight Class
Div. & Age Group
Snatch
Clean and Jerk
Total
Sinclair
Danika Lorenzo
49
Youth Women Under 13
35 kg
41 kg
76 kg
122.092
Elilah Marquez
64
Youth Women 14-15
53 kg
60 kg
113 kg
149.555
Ariana Ferraro
71
Youth Women 14-15
35 kg
40 kg
75 kg
95.546
Adriana Ancilleri
45
Youth Women 16-17
31 kg
44 kg
75 kg
128.437
Angelina Mintz
49
Youth Women 16-17
35 kg
43 kg
78 kg
123.030
Marci Baldinger
76
Youth Women 16-17
56 kg
66 kg
122 kg
145.719
Jenna Shannon
81
Youth Women 16-17
47 kg
60 kg
107 kg
123.967
Adriana Ancilleri
45
Junior Women
31 kg
44 kg
75 kg
128.437
Angelina Mintz
49
Junior Women
35 kg
43 kg
78 kg
123.030
Elilah Marquez
64
Junior Women
53 kg
60 kg
113 kg
149.555
Ariana Ferraro
71
Junior Women
35 kg
40 kg
75 kg
95.546
Marci Baldinger
76
Junior Women
56 kg
66 kg
122 kg
145.719
Jenna Shannon
81
Junior Women
47 kg
60 kg
107 kg
123.967
Alexandria Zikoyanis
55
Master Women 40
45 kg
63 kg
108 kg
155.463
Jessica Morris
59
Master Women 35
53 kg
61 kg
114 kg
158.929
Jenny Globerson
59
Master Women 40
51 kg
62 kg
113 kg
158.661
Martha Sweet
59
Master Women 55
39 kg
55 kg
94 kg
129.985
Erin Martin
64
Master Women 40
55 kg
70 kg
125 kg
163.354
Joelle Von Bischoffshausen
71
Master Women 35
62 kg
77 kg
139 kg
172.876
Anne Herrick
71
Master Women 45
43 kg
53 kg
96 kg
124.171
Victoria Ferreira
71
Master Women 55
35 kg
50 kg
85 kg
105.799
Lora Chandra
76
Master Women 35
55 kg
70 kg
125 kg
149.699
Valerie Combs
76
Master Women 40
53 kg
56 kg
109 kg
130.977
Marisa Licata
76
Master Women 45
58 kg
70 kg
128 kg
154.656
Kathleen Porter
76
Master Women 55
26 kg
40 kg
66 kg
78.625
Riki Napiorkowski
81
Master Women 35
69 kg
78 kg
147 kg
169.462
Maria Oakden
81
Master Women 40
45 kg
65 kg
110 kg
128.099
Stacy DeForrest
81
Master Women 45
50 kg
66 kg
116 kg
134.546
Margaret Anderton
81
Master Women 60
27 kg
38 kg
65 kg
75.056
Lauren Pacillo
+87
Master Women 35
51 kg
75 kg
126 kg
130.411
Oliver Combs
36
Youth Men Under 13
20 kg
27 kg
47 kg
112.225
Mateo Zikoyanis
44
Youth Men Under 13
23 kg
30 kg
53 kg
101.120
Cole Walsh
49
Youth Men Under 13
12 kg
22 kg
34 kg
60.947
Yair Malakov
61
Youth Men Under 13
22 kg
32 kg
54 kg
78.392
Stephen Combs
55
Youth Men 14-15
34 kg
40 kg
74 kg
115.992
Nathan Combs
61
Youth Men 14-15
46 kg
60 kg
106 kg
160.833
JT Witz
+89
Youth Men 15-16
70 kg
89 kg
159 kg
181.063
Nathan Combs
61
Junior Men
46 kg
60 kg
106 kg
160.833
Juliann Poserio
67
Junior Men
81 kg
100 kg
181 kg
249.313
Trever Weeden
73
Junior Men
90 kg
106 kg
196 kg
252.793
Andrew Smith
96
Junior Men
105 kg
139 kg
244 kg
282.951
Silas Moore
67
Master Men 35
43 kg
63 kg
106 kg
144.867
Jean Raymond Fakhoury
81
Master Men 35
75 kg
108 kg
183 kg
223.299
Robert Santoro
81
Master Men 40
118 kg
138 kg
256 kg
312.972
Garrett Blanton
81
Master Men 50
76 kg
106 kg
182 kg
222.220
Jonathan Jensen
81
Master Men 55
65 kg
80 kg
145 kg
180.108
Kellen Crouse
89
Master Men 35
93 kg
100 kg
193 kg
225.501
Chris Eberly
89
Master Men 40
79 kg
101 kg
180 kg
211.075
Gregg Decker
89
Master Men 65
40 kg
53 kg
93 kg
109.635
Bryant Illenberg
96
Master Men 35
120 kg
147 kg
267 kg
301.703
Chad Lanier
96
Master Men 40
100 kg
134 kg
234 kg
265.200
Richard Ignizio
96
Master Men 45
105 kg
120 kg
225 kg
257.137
Jim Storch
102
Master Men 55
90 kg
115 kg
205 kg
225.776
Brett Andrus
109
Master Men 45
117 kg
146 kg
263 kg
284.982
Jeff Fair
109
Master Men 55
65 kg
89 kg
154 kg
166.721
Gerard Finn
109
Master Men 65
63 kg
81 kg
144 kg
155.801
Sigfredo Rivera
+109
Master Men 40
120 kg
160 kg
280 kg
293.656
Shawn Martindale
+109
Master Men 45
96 kg
115 kg
211 kg
226.278
Category
Award Winners
Best Lifter Youth Women (Sinclair)
Elilah Marquez
Best Lifter Youth Women (Robi)
Marci Baldinger
Best Lifter Youth Men (Sinclair)
Trever Weeden
Best Lifter Youth Men (Robi)
Trever Weeden
Best Lifter Junior Women (Sinclair)
Elilah Marquez
Best Lifter Junior Women (Robi)
Marci Baldinger
Best Lifter Junior Men (Sinclair)
Andrew Smith
Best Lifter Junior Men (Robi)
Andrew Smith
Best Lifter Masters Women (SMF)
Erin Martin
Best Lifter Masters Men (SMF)
Robert Santoro
Best Lifter Open Women (Sinclair)
Juliana Riotto
Best Lifter Open Women (Robi)
Emily Sallome
Best Lifter Open Men (Sinclair)
Robert Marvald
Best Lifter Open Men (Robi)
Ronny Ponick
Best Team Women
Gryphon Strength Barbell
Best Team Men
Gryphon Strength Barbell

2021 | Auburn, NY
View full meet results here.

Athlete
Weight Class
Division
Snatch
Clean and Jerk
Total
Sinclair
Angelina Mintz
45 kg
Open Women
30 kg*
37 kg*
67 kg*
112.241
Jasmine Nautel
49 kg
Open Women
54 kg
61 kg
115 kg
182.738
Claire Weche
55 kg
Open Women
70 kg*
86 kg
156 kg*
223.410
Gwen Proper
59 kg
Open Women
71 kg
87 kg
158 kg
217.493
Courtney Candullo
64 kg
Open Women
72 kg
98 kg
170 kg
221.845
Analise Kirby
71 kg
Open Women
75 kg
100 kg*
175 kg*
217.137
Holly Crane
76 kg
Open Women
68 kg
92 kg*
160 kg
192.391
Karlee Strong
81 kg
Open Women
70 kg
93 kg
163 kg
189.007
Sayvanna SFabian
87 kg
Open Women
63 kg
85 kg*
148 kg*
166.844
Juliana Riotto
+87 kg
Open Women
106 kg*
134 kg*
240 kg*
265.081
Nathan Combs
55 kg
Open Men
37 kg
52 kg
89 kg
151.964
Miguel Porter
61 kg
Open Men
79 kg*
90 kg
169 kg*
246.194
Michael Mo
67 kg
Open Men
116 kg*
125 kg*
241 kg*
327.945
Mike Pizzonia
73 kg
Open Men
107 kg
130 kg
237 kg
305.070
Brian DeGennaro
81 kg
Open Men
120 kg
150 kg
270 kg
334.915
Bryan Gazda
89 kg
Open Men
124 kg
150 kg
274 kg
319.328
Steve Paniccia
96 kg
Open Men
140 kg*
173 kg*
313 kg*
354.581
Nick Bader
102 kg
Open Men
130 kg*
170 kg*
300 kg*
330.984
John Rivero
109 kg
Open Men
135 kg*
158 kg
293 kg*
315.535
Sigfredo Rivera
+109 kg
Open Men
120 kg
161 kg*
281 kg*
292.973
Title
Award Winners
Best Lifter Youth Women
Faith Wyand
Best Lifter Youth Men
Samuel Anderson
Best Lifter Junior Women
Faith Wyand
Best Lifter Junior Men
Andrew Smith
Best Lifter Masters Women
Stella Ladao
Best Lifter Masters Men
Jim Storch
Best Lifter Open Women
Juliana Riotto
Best Lifter Open Men
Steve Panniccia
Best Team Women
Gryphon Strength Barbell
Best Team Men
Murder of Crows Barbell Club

2019 | White Plains, NY
View full meet results here.

Athlete
Weight Class
Division
Snatch
Clean and Jerk
Total
Sinclair
Rowan Edson
45 kg
Open Women
25 kg
30 kg
55 kg
96.683
Zhanyl Okoeva
49 kg
Open Women
60 kg*
80 kg*
140 kg*
218.698
Alyssa Garrison
55 kg
Open Women
56 kg
75 kg
131 kg
188.693
Claire Weche
59 kg
Open Women
71 kg*
91 kg*
162 kg*
223.506
Nicolette Torreggiani
64 kg
Open Women
83 kg*
104 kg*
187 kg*
247.125
Jessie Martin
71 kg
Open Women
65 kg
80 kg
145 kg
178.065
Amy Stumvoll
76 kg
Open Women
70 kg*
89 kg
159 kg
190.865
Lenna Kovalevich
81 kg
Open Women
75 kg*
97 kg*
172 kg*
202.570
Karina Chiddo
+87 kg
Open Women
61 kg
77 kg
138 kg
139.787
Ben Gottlieb
55 kg
Open Men
45 kg*
60 kg*
105 kg*
167.330
Khalil Harrison
67 kg
Open Men
100 kg
137 kg
237 kg
321.280
Alec Paganuzzi
73 kg
Open Men
101 kg
130 kg*
231 kg*
304.007
Jeremy Randolph
81 kg
Open Men
134 kg*
174 kg*
308 kg*
374.878
Jimmy Marquez
89 kg
Open Men
135 kg*
170 kg*
305 kg*
358.030
Steve Paniccia
96 kg
Open Men
135 kg
162 kg
297 kg
334.765
George Schneider
102 kg
Open Men
110 kg
141 kg
251 kg
276.583
Will Barr
109 kg
Open Men
126 kg
158 kg*
284 kg
307.046
Sigfredo Rivera
+109 kg
Open Men
115 kg
160 kg
275 kg
289.209
Category
Award Winner
Best Lifter Youth (Overall)
Alec Pagannuzzi
Best Lifter Junior (Overall)
Alec Paganuzzi
Best Lifter Masters Women
Amy Stumvoll
Best Lifter Masters Men
Robert Santoro
Best Lifter Open Women
Nicolette Torregiani
Best Lifter Open Men
Jeremy Randolph
Best Team Women
Saratoga Barbell Club
Best Team Men
Gryphon Strength Barbell